Paralel Evrenler Teorisi Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar

|  Konuk Yazar: Rasül Demirci  |

Epey zaman önce Paralel Evrenler konusu bir hayli ilgimi çekmiş ve bunun üzerine biraz araştırma yapmıştım. Bir kaç kaynaktan edindiğim bilgileri bir araya getirmiştim. Yazının sonuna da benim Paralel Evren’leri algılayış biçimimi, öznel düşüncelerimi; “Sonuçta bir teori ve bilim insanlarının üzerinde çalıştığı, tartıştığı teoriler için yorum yapacak bilgi birikime sahip değilim.” ikazıyla yazmıştım.Paralel Evrenler Teorisi Üzerine

O gün bugündür bu konuda bana göre daha çok bilgiye sahip olan arkadaşım demediğini bırakmadı. Bunun üzerine; işin detaylara girmeden, fantastik boyutunu ben yazmıştım, teknik anlatımını da onun yapmasını beni ve ilgi duyan herkesi aydınlatmasını istedim. Konu hakkında tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak isteyenler de yorum bölümünden katılımda bulunabilirler. Böylece bloguma ilk konuk yazarımı almış bulunmaktayım.
Keyifli okumalar…


Paralel Evrenler Teorisi Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar
Rasül Demirci

Şu ünlü sözle başlamak istiyorum yazıma; Bilmemek ayıp değildir, öğrenmemek ayıptır!


Paralel everenler teorisi herşeyden önce Heisenbergin belirsizlik teorimi ile başladı denilebilir. Ne demişti Heisenberg eğer bir elektronun yerini biliyorsanız onun sahip olduğu hızı ve eğer bir parçacığın enerjisini biliyorsanız sahip momentumunu bilemezsiniz demişti. Yanlış anlaşılmasın buradaki bilinmezlik teknoloji olarak yapılamayan ölçümlerden değil doğanın sahip olduğu genel yasalar yüzünden bu şekildedir. Yani belirsizlik everenin işleyişindeki bir parçadır.

Bu düşünce kuantum mekaniğinin temeli ve paralel evrenler teorisinin  ilk dayanağıdır ve yine bu düşüncenin en büyük karşıtlarından biri de “Tanrı zar atmaz!“ diye karşı çıkan Albert Einstein’dır. Buradaki belirsizlik fizikçilerin kafasını çok karıştırdı. Eğer parçacığın hızı bilinirken sahip olduğu lokasyon neredeydi? Bu soruya verilen cevap paralel evren teorisine sebep oldu ki, eğer parçacık burada değilse paralel bir başka evrende olmalıydı!

Paralel evrenlere ulaşan bir başka teori ise evrenin atom altı parçacıklarından bile küçük Sicimlerden oluştuğunu iddia eden teori. Matematiksel olarak 11 boyuta kadar evreni açıklar ki şu anda yaşadığımız evren x,y,z ve zaman olmak üzere 4 boyuttan oluşmakta. 7 boyut big bang patlaması sırasında birbiri üzerine binip sıkıştı ve artık tarafımızdan algılanamaz oldu peki o 7 boyuta ne oldu?

Cevabı paralel evren demek de bulundu. O 7 boyut artık bir paralel evren ki biz onları göremiyoruz ama onların bizi görebildiği kabul ediliyor söyle ki siz gündelik işlerinizi yaparken birden aklınıza çok değer verdiğiniz yada çok sevdiğiniz biri aniden aklınıza geliyor. Telefona sarılıp hemen o kişiye ulaşmaya çalışıyorsunuz ama birde bakıyorsunuz ki o kişi ya bir kaza geçirmiş yada kötü bir olay olmuş. Halk arası tabirle içine doğma olayını da bu paralel evrende yaşayan diğer Ahmet bey bu evrende yaşayan alternatifine bir telepati yoluyla uyarı verdi diye açıklanır. Ayrıca karşımıza çıkan her yol ayrımında alternatif evrendeki diğer bizlerin başka bir tercih yapması (eğer varsa) birincisi bizi ilgilendirmez. İkincisi bu sadece bir uydurma ve insanın vicdanını rahatlatma çabasından başka bir şey değildir.

Tüm bu safsataları bir kenara bırakırsak; sadece bir tane alternatif evren vardır ki sebepleri de şunlardır:

Bugün parçacık fiziği gelişimini tamamlamamış olsa bile parçacıklar hakkında bilinen pek çok şey var. İlk örnek her maddenin bir anti maddesi olduğu gerçeği ki yani her elektronun bir anti elektronu var ve bu evrende sahip olduğu tüm özelliklerin zıttı bir özelliğine sahip anti elektron. Örneğin buradaki elektronun yükü eksidir antisinin ki artı. Buradaki elektronun kütlesi pozitif bir sayı iken antisinin ki eksi kütledir dedik ve burada işler çığırından çıktı nasıl olurda kütle eksi olur düşünebiliyor musunuz? Elektronu teraziye koyunca size eksi 5 yada eksi 10 diye bi sayı verecek bu evrende tabi ki böyle bir şey mümkün değil ama diğer evrende bu mümkün.

Bir diğer destek noktası şudur ki matematik de herkes eksi sayıları bilir peki nerededir bu eksi sayılar? Neden göremeyiz? Pekala 2 tane elma diyebiliyorum ama eksi 5 tane armut diyemiyorum neden? Çünkü bu ifadeler diğer evrende anlamlı burada değil.


Toparlamak gerekirse ben sadece bir tane paralel evreninin var olduğuna inanıyorum ve onlarla iletişimimiz herhangi bir şekilde mümkün değil. Yani hiç kimse bu evrenden kalkıp diğer evrene geçemez. (FRİNGE dizisi bu konuda tamamen fantastik kalır) Çünkü eğer bir elektron ile bir antielektron aynı lokasyonda bulunurlarsa birbirlerini  yok ederler ve enerji açığa çıkarırlar. Yani Ahmet bey diğer evrene geçerse diğer evreni 7 pilli ampül gibi aydınlatır. Diğer taraftan bu tarafa geçmek isteyenler içinde durum aynıdır.

Son söz paralel evrenler fizikçilerin herzaman yaptığı gibi başları sıkışınca yeni bir şey ortaya atmalarının bir sonucudur ki bu zamana kadar hep böyle olmuştur.Ayrıca ünlü fizikçi Feyman’ın bir sözü vardır; “Eğer bir olay kesin olarak yasaklanmamışsa meydana gelmesi zorunludur.

Blogunda bana yer veren değerli ve kadim dostum Erdi Karadeniz’e teşekkürü borç bilirim.

38 Thoughts to “Paralel Evrenler Teorisi Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar”

 1. filiz

  Anladığım kadarıyla paralel evrene geçiş yok ama telepatik olarak iletişim kurulabiliyor.

 2. Hayir !Tam tersi telepatik yolla iletisim kuruldugu da tam bir sacmalik kanitlanmis bir sey degil alternatif evren matimatiksrl olarak ispatlidir fakat fiziksel olarak varligi henuz ispatli degildir olamayacaginin sebepleri yazida mevcut

 3. hiç aklımın almadığı, ilgilenmediğim konudur bu. Ben gördüğüm kısmıyla uğraşamazken hayatın, olması muhtemel hayatlar! daha da yorar… ama insanların değişik ilgi alanlarının olması güzel, birbirimizi tamamlamış oluyoruz.

 4. filiz

  Benim için olanaksız hiçbir şey yoktur.Matematiksel olarak ispatlanmış bir şey ise fiziksel olarak da bizim henüz algılayamadığımız bir olgu olduğu kesin.Ben bunu bir duygu olarak görüyorum.Bazen bir yerlerde bir şeyler olurken aynı anda sizin de onu hissedebildiğiniz bazı durumlar olmadı mı hiç hayatınızda ya da ben bunu sanki hatırlıyorum dediğiniz bir şey? Ve biz bunu hala çözebilmiş değiliz.Daha derinlere indikçe zaten içinden çıkılmaz bir hal aldığı kesin.

  1. sizin için olanaksız bir sey söyliyeyim ışık hızını gecemezsiniz.

 5. @acıdan_geçtim_güzelleştim: hayata adapte olamamışken muhtemel hayatlar yorar demişsin ya bak bu doğru 🙂 ama farklı ilgi alanları olacak ki paylaşım olsun ve bundan keyif alıp, birbirimzden bir şeyler öğrenelim.. Teşekkürler yorumun için…

  @filiz: İmkansız diye bir şey yoktur, düşük ihtimal vardır. Söylediklerin düşündüren ve ihtimali olan şeyler ama bana da, paralel bir evrenle iletişim kurabilme düşük ihtimalli bir eylem olarak geliyor.

  Kim bilir belki de dejavu diye adlandırdığımız bir anda, paralel evrende ki ben'in yaşamını hissediyorumdur. Mümkün elbet ama yine de bana düşük ihtimal gibi geliyor bu şimdilik. Teşekkürler katılımın için.

 6. @filiz:İmkansız diye bir şey malesef bu konu da var madde antimadde konusunu araştır göreceksin öbür evrenle iletişim MALESEF mümkün değil

 7. Erdi biliyorsun bu konu çok ilgimi çekiyor. Pek çok kitap okudum ve film izledim Paralel Evrenler konusunda. Ancak kendimle kaldığımda, düşündüğümde eksik olan, parçaları yerine oturtamadığım bir sürü boşluk var. Bilemiyorum onun için, ortalardayım..

  Yazıyı hazırlayan arkadaşın emeğine sağlık gerçekten çok aydınlatıcı bir anlatım, çok teşekkürler..

 8. @aslı:Bu konuda fikri olan herkezi dinleriz…
  teşekkürü beni buraya davet eden değerli arkadaşım Erdi hak ediyor.

 9. Aslı bu konuda aynı durumdayız anlayabiliyorum o yüzden seni. Araştırdıkça ve paylaştikca belki aklimizdaki soru isaretlerine birlikte yanit bulabiliriz diye dusunuyorum.

  Evet Rasül güzel bir anlatım yaptı saolsun. Aklımı kurcalayan başka konular da var. Belki onu tekrar konuk ederim. 🙂

 10. filiz

  @RasülD: Öbür evrenle malesef iletişim mümkün değil yazından paralel evrenin varlığını kabul ettiğini ancak iletişim kurulamadığını anlıyorum doğru mudur ? Ki öyle ise biz şuanda evet kuramıyor olabiliriz ama bu dünyada duygusal olarak yaşadığımız bir çok şey ve yaşanılan açıklanamayan olaylar var.Beynimizin ancak minik bir kısmını kullanabiliyorken buraya kadar gelmişiz ileride bizi daha nelerin beklediğini bilmiyoruz.Belki madde olarak geçemeyiz ama düşünce gücüyle yada ne bileyim beyinimizin bilmediğimiz bir yönüyle iletişim kurabilir.İmkansız derkende bunu kastetmiştim.Henüz 5000 yıl sonra ne olacağız bi fikrim yok :)Senin var mı?

 11. @filiz:Birincisi fizik telepati veya duyguyla ilgilenmez ikincisi varlığının temeli sadece matematiksel ve fizikde henüz cevap bulamamış bir konu olan bir şeye sadece yokluğu henüz ispatlanmamış olduğu için varlığını sadece kabul ediyoruz.Burdan temelle paralel evrenler bence hoş bir rüya gibi sadece ………….

 12. İnsanın aklı o kadar sınırlıdır ki bence düşünmeyi başarabildiği her şeyin olmaması için bir neden yoktur. Yani demek istediğim biz paralel bir evreni hayal edebiliyor ve bunu reddedecek bir yasa koyamıyorsak bence o zaten vardır. Ayrıca paralel evren fiziksel değildir bence. Yani her şeyin zıttı yer alıyorsa orada beden yerine ruhun var olduğunu düşünmek yanlış mı olur? Bu konuyu aşırı derecede araştırmadım ama benim izlenimlerim bunlar. Ayrıca yazı için teşekkür ederim, bu tür konular hep ilgimi çeker.. Bu konuda uzman değilim o nedenle cahil sözler sarf ettiysem affola..

  1. Bildiğim kadarıyla "ruh" bilimin varlığına dair bilgiye sahip olduğu bir olgu değil. Böyle bir durumda beden ve Ruh birbirinin zitti olmayabilir. Hatta biz sadece 4 boyuta sahip somutluklari görebiliyoruz. Belki orada daha fazla boyut var. o zaman bizim şu an madde olarak gördüğümüz somutluk orada daha farklı olacaktır sanırım.

 13. @sessizgemi: Estağfurullah… Farklı ve mantıklı bir bakış açısı Rasül bizi aydınlatıcaktır bu konuda 🙂

 14. paralel evrenin reddi suan mumkun degil ama kabulude fizksel olarak imkansız gibi gornuyo suan beden ruh ilişkisini fizik konu almaz ama beden varsa bu evrende ,paralel evrende bunun antisi olacaktır ruh bedenin zıttı mıdır? onu felsefeciler cevaplasın

 15. Ruh bedenin zıttı mıdır? Felsefecileri görelim 🙂

 16. Zıt olması için, zıt şeyler yapması lazım değil mi? Yani aslında zıt yapmıyor da değil. Mesela aklınızda biri varsa, yahut birşey, o dilinizden bi şekilde çıkıyor. İstemeden söyleyiveriyorsunuz. Onu söyleten ruh mu oluyor? İç ses ruh mu? Ruh ne ki.. Ruh bedeni oynatan bir araç değil mi? İkisi de birbirine muhtaç.
  Hani varya hayalet filmlerinde hayalet birinin içine girmeden sesini duyuramaz, iş göremez falan. 😀
  Ruh bedenden özgür görünür ama onsuz da neredeyse hiçtir. Beden zaten ruhsuz koca bir hiç.
  İyi işte birbirlerini tamamlıyorlar. Zıtlık nerde.. Böyle düşününcede yok.
  Tuhaf.
  Saçmaladım biraz, felsefeci olmayınca böyle oluyor. 🙂 🙂
  Paralel evrene de biri var demiş, biri de çıkmış yok diyememiş, ortada kalmış gibi birşey olmuş. Çok da ilgilenmediğim için yorumum yok. Anladığım o ama.
  Saygılar.. 🙂

 17. Aslında her şey algı noktasında kitleniyor, algıda sorun yaşadığımız şeylerin var olması bize fantastik kelimesini türetmiş.Göz insanın dünyaya açılan kapısıdr; ancak var olmak sadece algı ile sınırlı değildir. Demek istediğim şu ki; siz istanbul'dasınız, akrabız Ankara'da görmüyorsunuz; ölmüş de olabilir, yaşıyor da olabilir. Olumsuz bir haber almadığınız sürece var olduğundan eminsiniz, Olumlu haberinize zıt olarak olumsuz bir haber aldığınız da artık o kişinin varlığını sonlandırmış oluyorsunuz. Sonuç olarak paralel evrenler arasındaki bir maddenin zıttını yok etmesi fikri de buna benziyor. Sizin başka bir evrene geçiş yapmanız demek, ordaki mevcut varlığınızın da sonu demektir. Yani var olan 2 aynı cismin aynı anda aynı yerde olması aslında tek olması demektir. Çekim kuvveti bambaşka bir derya zaten ki; parçacık fiziği bambaşka bir uzmanlık. Kuramsal fiziğin izafi ve de girift olması algılarımızın sınırlarını zorluyor. Ancak bu kafa yormayalım anlamına gelmez. Ancak yaşamımızın bir anlamı olduğuna inaniyorsak, tanrının formüllerine ulaşmak aslında yaratılış amacımızın gayesi de olabilir. Bu asla Tanrıya karşı gelmek veya isyan etmek değildir. Durduğumuz yer farklı olsa da aynı şeyleri görebilir, aynı yerde dursak da farklı şeyler görebiliriz. Benim anladıklarım bunlar, tam olarak bir şey anlasam zaten şu an burda değil; cambridge üniversitesinde olurdum. Saygılar.

 18. Fizik algıların oyun alanı değildir.Aksine her zaman ve heryerde geçerli olan kuralları arar.Küçük ve kararlı adımlarımız bizi tanrının bu evren projesini anlamımıza yardımcı olacaktır.

 19. Bloga eklediğiniz yazı gerçekten güzel,okumaya değerdi.Fakat öyle midir böyle midir kısmı bende kocaman bir soru işareti ? Yani paralel ewrenler war mıdır yok mudur elle tutulur birşey diyemiyorum,ki zaten bunu bilim adamları da %100 açıklayabilmiş değiller.Bende bu konularla ilgilenmeye yeni başlayan biri olarak çok bocalıyorum.Yukarıdaki yorumların hepsinide okudum,herkes kendince kendine göre haklı.Yalnızca mesela yukarıda paralel ewrenlerin hoş bir rüya olduğundan bahseden de war.Yani paralel ewrenler kaçıp,saklanıp,nefes alıp,rahatlayacağımız yerler değil ki,yani bize katkısı war mıdır,ya da bizim için iyi midir kötü müdür bilemeyiz ki hoş bir rüya olarak betimleyelim.Bu konuyla ilgili okuduğum yazılar,makaleler bir sonuca warmayınca,bir tat wermeyince bende olaya Kuran diliyle çözüm getirmeye çalışıyorum artık ''biz herşeyi çift yarattık''diye geçer Kuranda.Mesela erkek we dişi,ya da artı we eksi kutuplar,ya da gece gündüz gibi…Bu bağlamda düşünüldüğünde de bana yaşadığımız dünyadan 1 tane daha olma fikri gayet normal geliyor.Bu dünyanın bir aksi,yani bir yansıması gibi düşünün.Ayna gibi düşünün biri bedenleşmiştir,gerçektir,somuttur,elle tutulur yani zahirdir.yansıma kısmı,elle tutulmaz belki görüntüsü we düşüncesi wardır yani batındır.Mesela bu konu yaratıcı içinde geçerlidir.Neredeyse Allah'ın warlığı ölçülemez,fizikçiler bunu nasıl açıklayıp,ortaya koyarlar bilmiyorum.Ama biz görmeden,duymadan inanıyoruz içimizden gelerek,düşünüp,taswir etmeye çalışıyoruz,şüphe duymuyoruz,ucunda bir matematik aramıyoruz.Aynı şey belki paralel ewrenler içinde geçerlidir.Mesela ''Allah'ın sıfatı olarak zâhir, varlığı her şeyden âşikâr olan, her şeye galip gelen, her şeyden yüce olan; bâtın ise, hakikati akılla idrak olunamayan, hayal ile tahayyül edilemeyen, duygularla hissedilmeyen, her şeyin iç yüzünü, sırlarını bilen demektir''. diye geçiyor.Olmaz değil olabilir bence.Yani biz herşeyi mantık,matematik,fizik gibi olgularla temellendirmeye çalışıyoruz ewet ama bundan yüzyıllar önce matematiğin m si bilinmiyorudu.Zaman geçtikçe,ortaya birşey atıldıkça,we her geçen yıl bu bilgiye yeni birşeyler katıldıkça bilgi ilerliyor.Paralel ewren konusu da belki şu an açıklanamıyor,ya da bizim şuan ki bilgimiz ya da beyinlerimiz derinliğini anlayamıyor,kawrayamıyor olabilir.Yukarıdaki bir söz çok hoşuma gitti,yani imkansız yoktur,düşük ihtimal wardır.Şu an bende düşük ihtimal gibi görsemde,%100 inkar etmiyorum wardır,olabilir,hem yaratıcının gücününü yetmeyeceği hiç birşey yoktur,neden olmasın ki ? Beden we Ruh konusuna gelince,bence onlarda birbirlerinin zıttı değil,tamamlayıcısıdır.Şu çok önemlidir.2 sini ayrı ayrı ele alırsak;beden zahirdir,görünendir,aynı zamanda war olan we yok olandır.Ama ruh öyle değil o yok olmaz,sadece beden şekil değiştirir.Yani beden sadece ruha hizmet eden bir araçtır.Bahsettiğimiz paralel ewrenlerde bedenen seyahat edilen bir yer değildir,düşünce gücüyle warılır,astral seyahat yani.En azından ben şuan buna inanıyorum kendimce böyle düşünüp,böyle bir sonuca warıyorum.

 20. ilk sorudan başlayalım :Paralel evren her ne kadar fantastik gelse de olmak zorunda (nedeni parçacık fiziğindeki bulgular ve matematiksel olarak ispat edilmesi).
  2. si oraya seyahat mumkun değil bu da gene fizik yasalarının sonucu (pauli dışarlama ilkesi).
  Bene bilimin en kutsal amacı tanrını yoklunuğunu ispatı değil aksine varlığını ve onun oluşturdugu evrenin mukemmelliğini,sırlarının ve sınırlarının ortaya çıkarılmasıdır.
  Son olarak bedenlerimiz tabi ki sadece bizizm avatarlarımızdır bence

 21. Anonymous

  benim takıldığım bir nokta var.Paralel evrendeki ben de aynı anne ve babanın mı çocuğu oluyor.Paralel evren kuramına göre alternatif evrende yaşayanlar farklı kararlar verebiliyorsa benim burda birbirileriyle evlenmeye karar veren annem ve babam paralel evrende hiç evlenmemeyi veya başkalarıyla evlenmeyi tercih edebiler.Kısacası demek istediğim paralel evrendeki ben başka anne ve babanın çocuğu olabilir mi?Eğer olabiliyorsa o zaman fiziksel görüntümüzün kalıtsal olarak belirlenmediği düşüncesine varabilir miyiz? yani paralel evrendeki ahmetle bizim evrenimizdeki ahmet aynı fiziksel görüntüye sahip olup başka bir enne ve babanın çoğu olabilir mi?

  1. Ya da bu durum paralel bir evrende bir tane daha ben olamayacağı anlamına gelebilir bence?

  2. şimdi sunu söyleyeyim belki de paralel evrende iz hiç var olmadınız belki olmayacaksınız bu evrende yaşayıp başka zıt bir evreni bırakın kabul etmek düşüncesi bile pek çok sorun getiriyor.O yüzden paralel evren madde -antimadde çerçevesinde bulunması matematiksel olarak ispatlı ama fiziksel olarak bu evren için mümkün olmayan bir durum.

 22. Anonymous

  Böyle bir durumda tam anlamıyla bir birine paralel bir evrenden bahsetmek ne kadar doğru olur?Sizin deyiminizden göre bizim evrenimizde var olanlar paralel evrende olmak zorunda değildir mantığı çıkıyor.Öyleyse büyük patlamadan sonra oluşan ilk insanların paralel evrende çiftleşmede günümüze kadar farklı kişileri tercih ettiğini varsayarsak alternatif evrenle bizim evrende var olanların tamamının farklı kişiler olduğunu söyleyebiliriz.Böyle bir durumda birbirinden farklı iki evren olmaz mı?parelellik böyle bir durumda söz konusu olur mu?

  1. Belki de söz konusu paralellik sadece fizik konularıyla alakalıdır. Yani paralel evrende ki fizik kurallarının, bizim evrenimizde ki fizik kurallarının tam tersi olması gibi…

   İşin içine insanı, sosyolojik mevzuları biz dahil ediyoruzdur. Bu karışıklıkta bunun eseridir belki.

   Yani belki de paralel evrenler konusunu bu dünya da ben varım paralel evrenlerde de bir tane ben var ozaman gibi değerlendirmemek daha doğru olabilir.

   Ama hiç şüphesiz böylesi daha eğlenceli. 🙂 Daha önce bunun üzerine yazmıştım. 🙂

 23. Anonymous

  Evet olaya bu açıyla yaklaşmak paralel evrende bir ben daha var mantığına kıyasla daha akla yatkın oluyor..paralel evrende bizim kopyalarımız var düşüncesi akıllarda noktadan çok sor işareti bırakıyor.gel gelelim yazmış olduğunuz yazının sonlarına doğru bahsettiğiniz şu anti elektron meselesine;benim burda da takıldığım bir nokta oldu.şimdi siz paralel evreni bizim evrenimize zıt olarak yorumlamışssınız ve zıt maddeler aynı ortamda bulunamaz demişsiniz karşıt maddeler aynı ortamda bulşunamaz görüşüne katılıyorum ancak eğer paralel evrende konuştuğumuz gibi benden birtane daha olmak zorunda değilse buda bana zıt olan maddenin paralel evrende olmayabilirliğini mümkün kılıyor.bu durumda paralel evrenler arası geçiş olsaydı ve geçiş yapsaydık orda bir anti ben olmayabileceği için parlayacağımız düşüncesi gerçekleşmeyebilir..Yani sonuçta sadece fizik kurallaının zıtlığı söz konusuysa sadece paralel evrene geçiş yaşasaydık çok garipsiyeceğimiz bir ortamla karşılaşırdık diye düşünüyorum.Bu düşündüklerim yalnızca sizin yazınızda anlattığınız paralel evrene ait.Başka sitelerde daha bu konun daha farklı açıklamaları da mevcut yani birçok şey söylenip duruyor.Konu hakkında kafa yoran herkes kendince teoriler ortaya atıyor.Ama bu teori deneysel hale gelmeden tam emin olamayız belkide şimdiki kanılarımızın birçoğunu yada hepsini değiştirecek bilgiler elde edilir.umarım o bilgiyi öğrenmek bize nasip olur yoksa öbür dünyaya soru işaretleriyle gidecez 🙂

  1. sizi meydana getiren sey nedir elektron proton nötron paralel evrendeki zıttınızda anti elektron antiproton ve antinötron olur dolayısıyla pauli dışarlama ilkesi uyarınca parlarsınız.
   iila ki şeklen size benzemesi gerekmez yani

 24. Anlattığınız şeyler tamamen teoriden ibaret, pozitronların evrenin bu tarafındaki maddelerle tepkimeye girmesi büyük bir enerji açığa çıkarıp birbirlerini yok edecektir haklısınız fakat açığa çıkan enerji ne olacak?
  Ayrıca evrenin 11 boyuttan oluştuğunuz belirtmişsiniz fakat o 7 boyutun birbiri üzerine sıkışması ve başka evrenler oluşturması bir teoridir,gerçeklik payı yoktur,fantastik bir teoridir açıkcası.Şöyle ki 4boyut bu evrende var ve bu evrende paralel 1evren daha olması gerektiğini belirtiyorsunuz,ee oluşacak diğer evrende 7boyut mu olacak? Yoksa orda da 4boyut olup diğer üç boyut birbiri üzerine binip başka boyutlar mı oluşturacak? Yoksa o boyutlarda yeni maddeler,parçacıklar mı ortaya çıkacak? Bu mantıkla gidersek bir yerlerde bir yanlış çıkmıyor mu karşımıza? Diyelim ki başka maddeler oluştu o son boyutta peki bunlarında bir karşıt maddesi yani paralel evreni olması gerekmez mi? Boyutları birbiri içine sıkıştırmak biraz basit kaçmıyor mu? "Burda değilse diğer evrendedir mi" diyeceğiz?

  1. Açığa çıkan enerjinin illa bir şey olmasına gerek yok.Işık da bir enerjidir en basitinden ışık olur..
   Gerçeklik midir değil midir ispatlanamaz ve fizikde bir şey kesin olarak yoktur denilemiyorsa 100% yoktur denilmez.
   Oluşacak diğer evren diye birşey yok ki zaten şuan da diğer 7 boyutlu bir evren daha var ve o evren ile bu evren arasında kurulabilen fiziksel bir bağ yok.Sadece bu evrende pozitron ve elektronların varlığı ve bunların birbirlerinin maddesel durumları üzerindeki etkileri sebebiyle bahsettiğim evren modellemesi yapılmakda ve matematiksel olarak ispatlanabilmektedir.
   paralel evrenin başka bir paralel evreni olduğu düşüncesi kısmen yanlış elektronun bulunduğu bu evren ve pozitronun bulunduğu diğer evren zaten birbirlerinin paralelleri.

  2. Açığa çıkan enerjinin illa bir şey olmasına gerek yok.Işık da bir enerjidir en basitinden ışık olur..
   Gerçeklik midir değil midir ispatlanamaz ve fizikde bir şey kesin olarak yoktur denilemiyorsa 100% yoktur denilmez.
   Oluşacak diğer evren diye birşey yok ki zaten şuan da diğer 7 boyutlu bir evren daha var ve o evren ile bu evren arasında kurulabilen fiziksel bir bağ yok.Sadece bu evrende pozitron ve elektronların varlığı ve bunların birbirlerinin maddesel durumları üzerindeki etkileri sebebiyle bahsettiğim evren modellemesi yapılmakda ve matematiksel olarak ispatlanabilmektedir.
   paralel evrenin başka bir paralel evreni olduğu düşüncesi kısmen yanlış elektronun bulunduğu bu evren ve pozitronun bulunduğu diğer evren zaten birbirlerinin paralelleri.

 25. Zıtlık dünyasını bile geçen bir durum. Sadece zıtlık değil farklılıklar da var işin içinde. Sanırım fizik kuralları oldukları halin zıttı değil, farklı olacaktır. Bu da evrenin evrimini farklı hale getirir. Yani ziyaret etmeyi bir kenara bırakın, diğer evrende canlı yaşamına uygun bir ortam var mı sorusunun cevabını bulmak bile imkansızdır sanırım.
  Anlatımınız için teşekkürler.

 26. Ben çok ciddi bir dejavu yaşamıştım ama daha önce yaşadığımdana okadar emindimki biraz araştırma yaptıktan sonra bunun imkansız olduğuna inandırdım kendimi bir süre sonra çok ama çok belirgin bir dejavu daha yaşadım ve tekrardan bir araştırmaya başladım paralel evren mantılı olduğu sanmıyorudum ama biraz okuyup düşününce neden olmasın dedim. fizik ve benzeri konular üzerine pek bilgim yok ama paralel evrenin gerçek olduğuna inanıyorum.

 27. diğer evrenlere geçiş yada iletişim kurmak mümkün olabilir eğer bı noktada iki evreenin senkron olmasını sağlayabilirsek burdan oraya geçiş kapısı açılabilir tabi bunun için baya büyük bir enerji lazım hologram teknolojisini buna örnek olarak verilebilir bızım daha alt bı boyutumuz gibi düşünürsek hologramı

 28. Ben deneyimlerimden şunu söyleyebilirim ki..kesinlikle fiziksel olarak olaya ulaşmak imkansız.imkanlı olduğu takdirde iki evren birbirini yok edecek.mümkün olan şu..paralel evrendeki versiyonunun hayatından kesitleri üst bilince ulaşarak içine girip sanal olarak dolaşabileceğin bir resim gibi bütün detayları ile seyredebiliyorsun.bu bir çeşit duru görü tekniği ile mümkün olabiliyor.ve evet ben de sadece bir paralel evren olduğunu hissediyor ve buna inanıyorum.diğer versiyonunuzun varlığını ancak şu şekilde hissedebiliyorsunuz;her hangi bir obje veya yer veya bir insan durduk yerde size hatırlayamadığınız bir anıyı anımsatıyorsa ve bu sizde hüzün mutluluk ya da benzeri duyguları olmadık yere dışardan nakledilmiş gerçek hissi veren aşırı duygularla belirip siz ana kaynağa ulaşarak bir olduğunuz ilk evrendeki halinizi kopyalayan beyninizin bir kaç dakika gibi hissettiren oysa sadece saliseler süren elektrik akımına kapılırsınız.ve bunu o an nasıl adlandıracağınızı bilemezsiniz çünkü dünyadan çıkıp gitme isteği barındırır.çünkü o an şarteli görür ancak ona ulaşamayacağının çaresizliğini yaşayarak diğer versiyonunuzun oradaki ruh haline küçük bir bağlantı sağlamış gibi hissettiren saf bilinçli vizyonlar iki tarafın da var olabilmeleri için ve birbirleri üzerinde varlıklarını kanıtlayabilmenin tek yolu olan kendi evrenlerinin, beslenebildikleri bir göbek bağı olduğunu düşünürsek olaya biraz hakim olanileceğimizi sanıyorum.mecazen birinin oksijeni bir diğerinin karbondioksiti olabilir sonuçta.

 29. yazı baya iyi olmuş hocam helal olsun
  bende blog yazıyorum dizi filmler üzerine
  http://www.kavurur.com

 30. Anonymous

  "İmkansız" yoktur. Bu iddiada bulunmak bilimsel bir tavır olamaz. İmkansızın olmadığını bilim her geçen gün biraz daha ispatlıyor.

Leave a Comment