Etik, Ahlak ve Değerlerin Canı Cehenneme

Sıkıntılı hallerdeyim. Bundan sebepten direk konuya giriyorum sevgili okur. Eskiden ahlaki değerlere sahip olmak, bu değerlerin gerektirdiği şekilde davranmak pek mühim özelliklerdi.Gerek özel hayatta, insan ilişkilerinde hatta iş hayatında bu değerlere sahip olmak fark yaratıyordu. Sizi bir üst basamağa taşıyacak meziyetlerdi bunlar. Eskiler bilir…

Şimdilerdeyse durum değişti. Bu değerlere sahip olmak bir zaaf olarak yaftalanıyor. Bu yaşamak yolculuğunda ileriye doğru yol alabilmek için bu duruma ayak uydurman gerekiyor. Dürüst olmamalısın. Aptal değilsin ya… Hele iyi niyetli olma cehaletini gösterirsin kafadan kaybediyorsun.

Sahip olman gereken şeyler çok net aslında. İçten pazarlıklı ol. İkili oyna. Yalan söyle. Dürüstlükten uzak dur. Daima art niyetli ol ve bu çizgide hareket et. Göreceksin ki önündeki kapılar bir bir açılacaktır.

Son birkaç yıldır büyük bir istikrar göstererek yerimde sayıyorum ben. Oysa formül çok basit. Çözüm yolu açık, net…

Tek bir soru kalıyor geriye…

Böyle bir değişimi bünyem kaldırabilir mi? Bu seviyeye çoktan atlamış insanlarla bir şekilde iletişim halinde olmak bile midemi bulandırırken, böyle bir insan olmaya kalkmaya midem dayanabilecek mi?

Anlayacağın sevgili okur, kafamda yine dumanlar var. Yine sorular var. Yine sorunlar var. Biraz kendimi yiyip bitireyim ben, sende bunları düşün bir!

9 Thoughts to “Etik, Ahlak ve Değerlerin Canı Cehenneme”

 1. Mide kaldırmıyor öncelikle bunu söyleyeyim. Ben kendi işyerimde çalışırken bile sorun yaşıyordum ve gerçek manada tüm stresim mideme vurduğu için mide ağrılarından kıvranıyordum.
  Şunu biliyorum sadece: İyi, doğru ve dürüst olan kaybetmez; kaybedilir.
  Bu bir kendini kandırmaca mıdır?? İşte o bilinmezlik benim için.

  1. Doğrusu insan böyle düşünmek istiyor ama sistem o kadar berbat bir hale gelmiş ki kaybedilen de çabuk unutuluyor :/

 2. Şimdilerde geçer akçe bu oldu. Öncelikle bunlara katlanmak için hazmetme kapasitemizi arttırmamız gerekiyor. Onlar gibi davranmaksa pek zor.

  1. Bu şartlar altında yaşıyor olmak hazmetme kapasitemizi arttırmaya yetiyor mudur acaba?

 3. Yeyip bitirme.Yaz yaz yaz ve deşarj ol bence…

  1. Haklısınız, yazmanın pozitif etkilerini değerlendirmek lazım 🙂

 4. Ben isminizi hatırladım ama şimdi Hikaye Kalpli Kadın, yani İlknur kızım bahsetmiş, geldim okuyorum sizi. Demin adsense ile ilgili yazınızı okudum. Bana da aynı şekilde yapmışlardı. Ben de kızıp "bir daha siz isteseniz de ben istemiyorum "diye dağa! kafa tutmuş ve kendime gülmüştüm sonra.
  Bu konuyu da iyi işlemişsiniz. Mide bulandırıcı bir durum var artık ortalarda. Ama sizin ve bizim gibi düşünen insanlar var, ona şükretmek lazım. Başarılar dileklerimle.
  E-posta aboneliği yaptım. Yazılarınızı fırsat buldukça takip edeceğim.Ece ablanız 🙂

Leave a Comment