Ajanda Kullan, Önceliklerini Bil ve Asla Erteleme

Yapılacak Her Şeyi Kayda Geçir

Peki zamanı doğru kullanmak için neler yapabiliriz. Bana göre ilk adım planlamakla başlıyor. Mesela az önce bu planın ilk adımını attık aslında. Bir günü 3 parçaya ayırdık ve bu parçalardan sadece birinin tam anlamıyla bize ait olma ihtimali olduğunu belirledik.

Aslında eş zamanlı işleyen iki farklı planlama yapmamız gerekiyor. Uykuda geçen zamanı eledik, müdahale edemiyoruz dedik. Fakat iş yerinde geçen zamanı düşünün. Eğer o zamanı da doğru ve verimli bir şekilde kullanamazsak, işler aksarsa, vaktinde tamamlanmazsa mecburen kendimize ait olan zamanda bu işleri yapmak zorunda kalabiliriz. Eve iş getirebiliriz. Bu yüzden günümüzün ikinci parçası olan iş ve kariyer zamanını da iyi organize etmeliyiz.

Peki ama nasıl? Nasıl planlı olabiliriz? Benim için bunun ilk cevabı kesinlikle bir ajanda tutmak. Yapacağınız herşeyi not alarak, tarih atayarak kayda geçirmek, sonrasında onları planlamak için gerekli bir adım.

Burada tavsiye edeceğim şey basılı bir ajanda kullanımından çok dijital ve kullandığınız cihazlarla senkronize çalışan ajanda yazılımlarını kullanmanız olacaktır. Tabi bulut tabanlı çalışan yazılımlardan, uygulamalardan bahsediyorum. Sık sık söylediğim gibi yazarak çalışmayı seven, yazarak çalışan ve bunun daha verimli olduğunu, daha yaratıcı sonuçlar ortaya çıkarabileceğini savunan biri olarak yazmaya karşı değilim. Fakat teknolojinin geldiği nokta itibariyle dijital ajandalar kullanmanın çok fazla avantajı var.

Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim.

    • Her yerden ulaşılabilir. Bulut tabanlı çalıştığı için bilgisayarınızdan da, cep telefonunuzdan da, tabletiniz de eş zamanlı olarak ulaşabilirsiniz. Hatta internetiniz olmadığı durumlar da dahi mevcut ajandanızı görebilir, işlem yapabilirsiniz. İnternete bağlandığnıız an yaptığınız işlemler buluttaki verilerle senkronize olur.
    • Elinizde ya da çantanızda bir ajanda taşımak yerine o ajandayı zaten artık hepimizin cebinde mecburen olan telefonunuzun içinde taşıyabilirsiniz.
    • Hatırlatıcılar ekleyerek unutmayı, atlamayı minimuma indirgeyebilirsiniz. Bu uygulamalar ajandanıza kaydettiğiniz bir işten önce, sizin istediğiniz tarihte ve saatte size bildirim ya da mail yoluyla hatırlatma yapabiliyorlar.
    • Birden fazla kişiyle ortak yürüttüğünüz işler için takviminize eklediğiniz işlere kişiler atayabilir, güncellemelerin, hatırlatmaların, onlara da bildirim olarak gitmesini sağlayabilirsiniz. Ve daha birçok şey…

Erteleme Hastalığından Vazgeç!

Yapacağımız şeyleri kaydetmeyi öğrendik. Bildirimler falan da alıyoruz… Ee güzel… O zaman zamanımızı doğru kullanıyoruz diyebilir miyiz hayır? Eyleme dönüşmeyen hiçbir fikir işe yaramış sayılmaz. İşe yaraması için önce eyleme geçmesi gerekiyor.

Yani yapılacak listenize yazdığnıız şeyleri yapmadığınız sürece zamanınızı doğru yönetmiş olmazsınız.

Yapılacak şeyler ise adı yapılması gerekiyor demektir. Yapılmayan, sonraya ertelenen şeyler listenizin daha da kabarmasına, kaosun büyümesine sebep oluyor. O kaos büyüdükçe sizi daha fazla sıkıştırıyor, daha fazla zorlanmanıza, zamanı daha fazla yettirememenize sebep oluyor.

O yüzden bir diğer önemli hatta en önemli kural ertelemeyi bırakın! Unutmayın bir yapılacaklar listesi yapmak değil, yapılacaklar listenizdekileri yapmak size zamanı kazandırır.

Plan Yapmanın Püf Noktası: Öncelikleri Belirlemek

Tamam. Dijital bir ajanda uygulamasını kullanmaya başladık ve yapmamız gereken, yapmak istediğimiz her şeyi buraya kaydediyoruz. Ben mesela her şeyi kaydediyorum. Mesela her gün kullandığım takvim uygulamasında en az 1 saat koşmamı hatırlatan bir bildirim alıyorum. Ya da her gün en az yarım saat kitap okumamı hatırlatan bir bildirim… Şimdi böyle her şeyi ajandanıza kaydettiğiniz zaman bu sefer başka bir sıkıntıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Kargaşa…

Evet herşeyi kaydediyorum. Ve uygulamayı açtığım zaman bana bugün, yarın, bu hafta, bu ay ya da 2 ay sonra 5 ay sonra 1 yıl sonra neler kaydettiysem hepsini tek tek gösteriyor. Güzel…

Ama bir pazar günü oturup önümüzdeki haftayı planlamak istediğim de, yapılacaklar listemde yer alan 50 tane maddeyle karşılaşıyorum. Bu sefer de bu 50 maddeden hangisiyle başlamalıyım, hangilerine öncelik vermeliyim, hangileri gerçekten benim için önemli, yapılması gerekiyor da hangileri önemsiz, listemden silinmesi gerekiyor… Bunlara cevap bulmak için zaman kaybediyorum ya da çoğu zaman buna kafa patlatmak zor geldiği için hiçbir şey yapmıyorum…

İşte bu nokta da öncelikleri doğru belirlemeyi öğrenmek gerekiyor. Bazı şeylerin önceliği vardır, zamanı geldiğinde derhal yapılmalıdırlar. Bazıları önemli şeylerdir, yapılmalıdırlar ama çok acil değildirler, bir hafta sonra da yapabilirsiniz. Ya da bazılarını yapacağınız düşündüğünüz için eklemişsinizdir takviminize ama şu anda sizin için gerekliliği kalmamıştır, iptal edilebilirdir. Bunları belirleminiz kolaylaştıracak teknikler kullanmalısınız.

Leave a Comment