Harcanan Zamanlar ve Zamanı Anlamak

Zamanı yönetmek, zamanı planlamak, zamanı doğru kullanmak günümüzde en çok kullandığımız cümlelerin başında geliyor. Daha doğrusu en çok yaşadığımız sıkıntıların başında geliyor… Zamanın yetmiyor olması insanların büyük çoğunluğunun ortak sorunu. Birçoğumuz bundan mustaribiz.

Hiç düşündünüz mü? Zamanı nerelere harcıyoruz, onu doğru kullanmak için neler yapabiliriz. Ekstra zaman üretmek mümkün mü ya da zaman kayıplarımız neler?

Zamanı yönetmeyi öğrenmek istiyorsak öncelikle zamanı parçalara bölmeyi öğrenmek gerekiyor. Çünkü zamanı yönetmek aslında harcanan zamanın bazı parçalarına müdahale ederek, tasarruf ederek bu kıt kaynağı verimli kullanabilmektir.

Zamandan tasarruf etmek de ne demek, zaman depolanabilen bir şey değil, demiş olabilirsiniz ki bu doğru. Zaman depolanamaz ama tasarruflu kullanıp arttırdığınız zamanı diğer yapılacaklarınıza aktarabilirsiniz.

Zamanın bazı parçalarına müdahale etmekten bahsettim dikkat ederseniz. Çünkü zamanın müdahale edemeyeceğiniz kısımları vardır. Örneğin uykuda geçirdiğiniz an gibi…

İdeal bir uyku süresini ortalama 8 saat olarak ele alırsak bir günün 3 te 1 i bizim müdahalemizin dışında kalıyor demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta uykuda geçen zamanın ideal sürede olmasıdır.

Örneğin siz ortalama 8 saatten az uyuyarak başka şeylere zaman ayırmaya çalışıyorsanız, uykuda geçen zamana müdahale etmiş, oradan kazandığınız zamanla başka işlerinizi halletmiş ve bu yüzden zamanı verimli kullanmış olmazsınız. Bu yanlış bir davranış olur. Bu şekilde zamanı yönetmiş olmaz aksine uykuya ait olması gereken zamanı çalmış olursunuz. Ya da tam tersi günde 8 saatten fazla uyuyorsanız, bu da yanlış olacaktır. Bu sefer de uykuya ait olmayan zamanı uykuya vererek başka işlerinizi yapamamış, belki ailenize sevdiklerinize ayıracağınız zamanı uykuya vermiş olursunuz.

O yüzden birinci 8 saatlik kısıma ait eylem olan uykuya yapacağınız tek müdahale ona olması gereken zamanı ayırmaktır sadece…

Bir gün 24 saat. 8 saatlik uyku süresini düştüğümüzde elimizde 16 saat kalacaktır. Bu 16 saatin ortalama 8 saatini iş, kariyer için diğer 8 saatini ise özel hayatımız için kullanırız. Ailemiz, arkadaşlarımız, hobilerimiz ve dahası için… İşte zaman yönetimine ihtiyaç duyacağımız kısım bu 16 saatlik kısımdır.

Eee tabi burada işiniz için, kariyeriniz için harcayacağınız 8 saate de yapabileceğiniz müdahaleler sınırlı. Uykuya ayırdığınız zaman kadar kısıtlı olmasanızda, bu evredeki müdahaleniz de çok büyük olmayacaktır. Çok büyük olmamalıdır da zaten.

Yani iş yerinde kullandığınız yazılıma bir komut verdiğinizi ve bu komut sonucunda bir rapor oluşacağını düşünün. Bir de bugün bir arkadaşınızı aramanız gerekiyor diyelim. Bu raporun oluşmasını beklerken geçecek 3-4 dakikada boş boş ekrana bakmak yerine hemen o arkadaşınızı arayıp, bunu aradan çıkartmanız, kendi kişisel ihtiyaçlarınıza ayıracağınız 8 saatlik kısımda yapacağınız bir işi halletmeniz, evet zamanı iyi kullanmak anlamına gelebilir.

Fakat işinize ayırmanız gereken ortalama 8 saatlik kısımda işinizi yapmayarak, işinizi aksatarak özel işlerinizi yapıyorsanız bu doğru olmaz, bu etik de olmaz. Ya da tam tersi iş yerinde yapılması gereken şeyleri orada bırakamıyor ve kendinize, sevdiklerinize, hobilerinize ayıracağınız 8 saatlik kısıma taşırıyorsanız da yine bu doğru olmaz.

Bu nedenle zaman yönetimini konuşmaya başlamadan önce bir gününüzün 3 bölümden oluştuğunu ve bu üç bölümün ortalama 8 er saatten oluştuğunu ve bölümlerden birinin uykuya, birinin profesyonel işinize, birinin size ait olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Zamanın neden yetmediğini, yapmak istediğiniz şeyleri neden bir türlü yapamadığınızı anlamanız daha kolay olabilir bu şekilde. Çünkü gördüğünüz gibi sizin yapmak istediğiniz şeylere ayıracağınız bir tam gününüz yok aslında, sadece 8 saatiniz var!

Müdahalenizin kısıtlı olduğu uyku ve iş zamanlarının dışında size ve yapmak istediklerinize kalan sadece ortalama 8 saat var… O da en iyi ihtimalle…

İşte önce bu ayrımı yapmak farkındalığınız oluşması ve zamanı anlamak, zaman yönetimine neden ihtiyacınız olduğunu anlamak açısından bence en gerekli şey…

Zamanı Nerelere Harcıyoruz?

Hiç düşündünüz mü? Ortalama bir yaşam süresi boyunca zamanımızı nerelere harcıyoruz. Harcamak diyorum çünkü kullanılmış ve geri döndürülemez bir durumdan bahsediyoruz.  

Ortalama 80 yıl yaşayan bir insanın yaklaşık 23 yılı uykuda harcanıyor. Ne yazıkki… 80 yıllık bir hayatın 23 yılını yaşamıyorsunuz aslında, bu bence hazin bir durum. Ama ne yazık ki yaratılış itibariyle bu gerekli. 80 yıllık bir yaşamın 57 yılını yaşayabilmek için 23 yılını uykuya vermek gerekiyor. En başta söylediğim gibi 23 yılı uykuya harcamak ziyan olsa da müdahale edemeyeceğimiz bir durum.

80 yıllık bir hayatın ortalama 21 yılını da iş için kariyer için daha doğrusu daha anlaşılır açıklamasıyla hayatımızı sürdürmemizi sağlayacak ihtiyaçlarımızı karşılayan parayı kazanmak için harcıyoruz. Bu da gerekli olduğu kadar, bizim çok müdahale edemediğimiz zamanlardan bir diğeri…

80 yıl yaşadınız… 80 yılda kendinize, ailenize, sevdiklerinize, hobilerinize, müziğe, filmlere, kitaplara, spor yapmaya, gün doğumunu görmeye, gün batımını da görmeye, aslında gerçekten hayatı yaşamanızı sağlayan eylemlere ve durumlara ayırdığınız zaman sadece 36 yıl… 80 yılın tamamen sizin keyfinize ait olması muhtemel kısmı 36 yıl, yarısı bile değil. Kaldı ki bu 36 yılda da başkalarının müdahale ettiği anlar olacaktır. Onun bile tamamını tamamen kendi arzunuza göre kullanamayacaksınız.

Bu pencereden bakınca zamanı yönetmek, zamanı doğru kullanmak ne kadar önemli bir kez daha anlıyor insan. Zamanı o kadar iyi kullanmalısınız ki… 36 yılda 80 yıllık yaşayabilesiniz.

https://youtu.be/F4CmRKsuRtc

Leave a Comment