yükleniyor…

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Şubat 23, 2023

Teknolojiye biraz kırgınım

Teknolojiye biraz kırgınım.

Zira teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin özellikle de böyle doğal afetler karşısında insan yaşamını, güvenliğini ve konforunu sağlaması gerekiyor diye düşünüyordum.

👉Mesela gelişen teknolojiyle daha sağlam ve uygun zeminleri tespit etmek, daha sağlam yapılar inşa etmek mümkün olmalıydı bence.

👉 Böyle acil durumlar karşısında hızlıca organize olabilmek ve hiç vakit kaybetmeden kurtarma operasyonlarına başlamak yine bu dijitalleşme ve dijital araçlar sayesinde çok daha hızla yapılabilmeliydi.

👉 Hatta bırakın kendi aramızdaki organizasyonu, enkaz altında yaşam mücadelesi veren insanlar bile o teknoloji sayesinde bize “ben buradayım” diye ulaşabilirken çok daha fazlası, çok daha hızlı bir şekilde kurtarılabiliyor olmalıydı.

👉 Dijital bir çağda, sosyal platformlarda etki gücü yüksek onlarca insan biraraya gelmişken, o insanlar, her zamanki gibi elini taşın altına koyan halk ve devlet kafa kafaya, yardımlar toplama, bu yardımlarla hızlıca yaraları sarma ve kalkınma planlamaları yapıyor olmalıydı hatta.

İşte burada biraz kafam karışıyor ⁉

Böyle alt alta yazmaya başlayınca aslında tüm bunları ve daha fazlasını yapacak teknolojimiz hali hazırda var gibi görünmüyor mu?

O halde neden:

👉 Çok daha sağlamını yapabilecekken, çok daha kötü yapılar inşa ediyoruz? Maliyeti düşürmek için yan duvar olarak, yan binayı kullanacak kadar kötü hata…

👉 Böyle acil durumlar karşısında hızlıca organize olabilmek ve hiç vakit kaybetmeden kurtarma operasyonlarına başlamak bir kenara enkaz altında “ben buradayım” diyebilenleri de susturmak için “ben buradayım” dedikleri platformları kapatacak kadar neden iletişimsiz kalıyoruz?

👉 Kafa kafaya verip yaraları sarmayı planlamak yerine, o yaraları sarmaya çalışanları da hedef gösterip, onların çabalarına da neden engel oluyoruz?

Durum bu olunca, baştaki sözümü geri almalıyım sanırım.

Teknolojinin hiçbir suçu yok.
Bizde eksik olan şey teknoloji değil de ahlak gibi görünüyor.

Peki ya bu eksik olan ahlak yerine nasıl konacak?

ChatGPT’ye sordum. Eğitim falan diyor ama onu da çok sevdiğmiz söylenemez…

Posted in Uncategorized
Write a comment