yükleniyor…

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Temmuz 21, 2022

Kitap Okumanın Amacı Nedir? Daha Verimli Kitap Okumak İçin Neler Yapabiliriz?

16 Temmuz 2022’de Superpeer üzerinde herkese açık olarak gerçekleştirilen Verimli Kitap Oku, İyi Anla ve Asla Unutma başlıklı canlı yayının kaydıdır.

Mesele kitap okumak olunca, bu okuma eylemi de kendi için de bazı bölümlere ve dolayısıyla başka meselelere ayrılıyor.

Kitap okumayı öncesi, sonrası ve okuma anı olarak ayırsak, her parça kendi için de iyileştirilebilir başka alanlar barındırıyor ve bugün aslında bunlara, en azından bir kısmına dokunmaya çalışacağım. İlk olarak neden buradayız? Okumakla ilgili olarak amacımız isteğimiz ne? Bunun üzerine biraz konuşacağız? İsteği ortaya çıkartacağız.

Sonra bu isteğimize ulaştığımızda ve verimli bir okuma deneyimi yaşadığımızda ne olur, kazanımlarımız neler olur? Bu çaba neden bu kadar önemli ya da önemli mi? Bu konuya biraz değineceğiz. Çünkü bunu ortaya çıkarıp kabul etmek, hedefe giden yolda bir hayli ilerlemek demektir bana göre, çünkü amaç önemli.

Sonra bu yolda karışımıza çıkabilecek ya da karşımıza çıkan engellere göz atacağız. Bazen kitap okurken odaklanamıyoruz ve aynı sayfayı defalarca okurken buluyoruz kendimizi. Bazen gerçekten çok sıkılıyoruz üstelik kitap oldukça ilgimizi çeken bir kitap olsa bile… Ya da düzenli okumakla alakalı bir sorunumuz var ve bunu iyileştirmek, okumayı daha düzenli bir alışkanlık haline getirmek istiyoruz. Belki daha hızlı okumak istiyoruz? Belki daha fazla okumak istiyoruz. Öyle değil mi? Engellerimizi keşfetmekte çözümün en önemli parçası…

Ve son olarak da tüm ortaya çıkartığımız, keşfettiğimiz, kabul ettiğimiz veriler ışığında, daha verimli kitap okumak için neler yapabiliriz sorusuna cevaplar arayacağız.

Posted in Canlı Yayınlar, Kitaplar